Jei nusprendėte keliauti po PAR, kviečiu peržiūrėti „Kelionių architektų“ skrupulingai sukurtus maršrutus, kuriuos rasite „kelionių su grupe” skiltyje. Šie maršrutai taps puikia atspirtimi kalbėtis, grynintis poreikius ir priartins prie jums tinkamo galutinio varianto.
- Kodėl mums patinka Pietų Afrikos Respublika (PAR)
Jei reikėtų įvardinti vieną mėgstamiausių pasaulio šalių, man tai be abejonės būtų PAR. Apsupta Atlanto ir Indijos vandenynų, biologinės įvairovės prasme galinti varžytis su bet kuria kita „topine“ šalimi pasaulyje, PAR turi viską. Adrenalino kupini safariai čia vyksta ne tik sausumoje, bet ir vandenyje, o banginių stebėjimo, nardymo su rykliais išvykos safarių mėgėjams žinomą „didžiojo penketo“ terminą pavertė „didžiuoju septynetu“. Čia randasi daug kartų lankomiausiu visame žemyne pripažintas Keiptauno miestas (vienas mano favoritų visame pasaulyje). Čia sutiksime ir vieną iš naujųjų 7 pasaulio stebuklų – Stalo kalną, gausybę panoraminių kelių, į gražiausių ar geriausių pasaulyje dešimtukus papuolančių paplūdimių ir vyninių. Čia yra ir dykumos, ir kopos, šalia kurių mūsiškės Nidoje būtų tarsi nykštukas, bet nežinau, iš kur atsiradęs stereotipas apie saulės išdegintas rudas savanas – vos paieškojus, PAR rastume ir 50 žalios atspalvių. Lyg to būtų maža, čia galim nardyti piečiausiame pasaulyje koralų rife, kojas pamankštinti žygiuodami Drakensbergo kalnuose – aukščiausiuose visoje žemyninėje dalyje piečiau Kilimandžaro, ir ramiai gėrėtis Blaido Upės kanjono panorama – vienu atpažįstamiausių ir įspūdingiausių vaizdų. Kai pagalvoju, PAR taikomas epitetas „pasaulis vienoje šalyje” yra taiklesnis,nei būtų galima įsivaizduoti!
- Klimatas / kada geriausia keliauti
Pietų Afrikos Respublika gali būti lankoma ištisus metus, tačiau reikia nusiteikti didelei klimato įvairovei. Ją įtakoja milžiniškas plotas, 2 šalį supantys vandenynai, dykumos ir kalnai, kuriuose tam tikru metų laiku netgi pasninga. Populiariausias tarp keliautojų periodas yra nuo spalio iki balandžio, tačiau net ir gegužės-rugsėjo mėnesiai gali puikiai tikti kelionėms. Tiesa, tuo metu pietinėje-pietvakarinėje šalies dalyje (tame tarpe ir Keiptaune bei jo apylinkėse) yra drėgniau ir kiek vėsiau (+15-20C). Tuo tarpu šiaurinėje šalies dalyje (pvz., aplink Kriugerio nacionalinį parką) gegužės-rugsėjo mėnesiai yra sausi ir karšti (+25-30C); tai puikus laikas safariams.
- Kokį keliavimo būdą pasirinkti
Daugelį keliautojų maloniai nustebina geri Pietų Afrikos Respublikos keliai, ir kitokį būdą, nei keliavimas automobiliu, čia būtų sunku įsivaizduoti. Ar vairuosite patys, ar bus reikalingas vietinis gidas-vairuotojas jau yra kelionės biudžeto ir komforto lygio klausimas, tačiau net ir patiems vairuoti čia gana paprasta: keliai platūs, išvažiavus iš miestų eismo intensyvumas nedidelis. Tiesa, eismas vyksta mums neįprasta kaire kelio puse.
Pagrindinis Pietų Afrikos niuansas – didžiuliai atstumai. PAR plotas yra toks, koks Ispanijos ir Prancūzijos sudėjus kartu. Jeigu atskridote į Johanesburgą, užsuksite į Kriugerio nacionalinį parką, o tada automobiliu leisitės žemyn iki pat Keiptauno, kelionės maršrutas gali siekti 4000 kilometrų, o tai reiškia daug laiko už vairo. Todėl „Kelionių architektų“ rekomendacija yra nevengti pasinaudoti vietiniais skrydžiais, tokiu būdu sutaupant laiko ir daugiau jo paliekant tikram keliavimui. Tinkamo maršruto sudarymas PAR atveju yra ypač svarbu – čia kelionių organizatoriaus kompetencijos ir profesionalumo klausimas.
- Susisiekimas / skrydžiai
Susisiekimas su didžiausių šalies miestų – Keiptauno, Johanesburgo, Durbano – oro uostais yra puikus, pasiūla ir jungčių įvairovė nemaža, kelionė į vieną pusę gali trukti 16-20 valandų, daug skirtingų avialinijų jus nuskraidins tik su 1 persėdimu. Dažniausiai atskridimo ir išskridimo uostai skiriasi dėl didžiulių šalies atstumų (apie tai kiek vėliau), nes kitu atveju tiesiog būtina pirkti papildomą vietinį skrydį.
Skrydžių kainos labai svyruoja: 600-700 EUR kaina dažniausiai reiškia prastas jungtis ir ilgą laukimą, o patogiausių skrydžių kainos prasideda nuo 800 EUR. Kainą smarkiai įtakoja tai, kiek iš anksto perkami bilietai, todėl visada rekomenduojame kelionę planuoti iš anksto – pusmečio rezervas būtų puiku.
- Viza / atvykimo tvarka
Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstantiems į Pietų Afrikos Respubliką, viza reikalinga. Ją per maždaug 1 mėnesį išduoda šalies ambasada Švedijoje, tačiau papildomai užtrunka dokumentų ruošimas Lietuvoje. Todėl labai svarbu kelionę pradėti planuoti bent 2 mėnesiai iki išvykimo. Dėl naujausios informacijos šia tema rekomenduojame susisiekti su mumis tiesiogiai, taip apsilankyti LR Užsienio reikalų ministerijos konsulinės informacijos puslapyje www.keliauk.urm.lt.
- Sveikata / skiepai / saugumas
Privalomų skiepų keliautojams nėra. Kai kurios šalies šiaurės ir šiaurės rytų provincijos, įskaitant Kriugerio nacionalinį parką, yra nedidelės maliarijos rizikos zonoje. Aktualiausia tai keliaujant lapkričio-balandžio mėnesiais (drėgnojo sezono metu), todėl prieš kelionę pasikonsultuoti dėl maliarijos prevencijos su gydytoju vertėtų. Uodai yra aktyvesni tamsiu paros metu, todėl tinkamas repelentas, kūną daugiau pridengiantys rūbai ir miegas su apsauginiu tinkliuku gali padėti išvengti įkandimų, o tuo pačiu ir smarkiai sumažinti maliarijos riziką. Daug patarimų keliautojams šia tema pateikiama šiuo adresu: http://www.ulac.lt/keliautojams
Saugumo tema irgi dažnai linksniuojama, tačiau didžioji dauguma turistų išvengia bet kokių incidentų. Nesaugiausiomis laikomos vietos yra didmiesčiai: Johanesburgas, Pretorija, Durbanas, tačiau jie toli gražu nepapuola į daugelio keliaujančiųjų maršrutus arba randasi toli nuo lankomų vietų. Tuo tarpu turistų pamėgtose vietose saugumo tema mažiau opi. Rekomenduojama imtis įprastų atsargumo priemonių; apie tai kiekvienam keliautojui visada suteiksime papildomos informacijos prieš kelionę. Saugumo ir bendrosios rekomendacijos taip pat pateikiamos šiuo adresu: www.keliauk.urm.lt.